tsts

email_us_left_rail_box_85x40 staff_directory_left_rail_box_85x40
contact_us_left_rail_box_85x40 top_jr_tournaments_left_rail_box_85x40
join_jr_team_left_rail_box_85x40 join_adult_team_left_rail_box_85x40
ntrp_tournaments_left_rail_box_85x40 age_level_tournaments_left_rail_box_85x40
search_in_tennislink
jr_tournaments_left_rail_box_85x40 jr_rankings_left_rail_box_85x40
find_jtt_left_rail_box_85x40 adult_rankings_left_rail_box_85x40
usta_league_left_rail_box_85x40 adult_tournaments_left_rail_box_85x40
 
facebook_60x47instagram_60x47_16twitter_60x47

tennislink_left_rail_180x65
 
TW_Logo_1019_180
 
USTAS_en_Espanol_18
 
 

Junior Tournament Winners in February 2015

February 4, 2015 11:36 AM

Click here for the list of 2015 Level 1-4 Southern junior tournaments.

Level 1A

Chattanooga, TN  

February 6-9

Boys 18 Singles

Alex Phillips

Boys 16 Singles

Chambers Easterling

Girls 18 Singles

Makenna Jones

Girls 16 Singles

Ali Despain

Boys 18 Dooubles

Blaine Boyden

John Karlawish

Boys 16 Doubles

Chambers Easterling

Zummy Bauer

Girls 18 Doubles

Samantha Smith

Danielle Vines

Girls 16 Doubles

Maggie Cubitt

Elise Mills

Level 1A

Knoxville, TN

February 6-9

Boys 14 Singles

Keshav Chopra

Boys 12 Singles

Daniel Dunac

Girls 14 Singles

Elizabet Verizova

Girls 12 Singles

Carson Tanguilig

Boys 14 Doubles

Eric Huey

Joshua Raab

Boys 12 Doubles

Mathis Billman

Luke Wolf

Girls 14 Doubles

Carly Briggs

Mary Courville

Girls 12 Doubles

Reagan Welch

Nejla Zukic

Level 2

Macon, GA  

Feb.27-March 2

Boys 14 Singles

Keshav Chopra

Boys 12 Singles

Ethan Berry

Girls 14 Singles

Lara Scheider

Girls 12 Singles

Annie McCorrmick

Boys 14 Doubles

Huntley Allen

Phillip Jordan

Boys 12 Doubles

Aidan Mahoney

Matthew Rowe

Girls 14 Doubles

Winslow Huth

Anna Mitchell

Girls 12 Doubles

Brooke Despriet

Jada Young

Level 3

Daniel Island, SC

Feb. 13-15      

Boys 18 Singles WHITE

Jeffrey Dayton

Boys 16 SinglesWHITE

Ryan Jurist

Boys 14 SinglesWHITE

Cleeve Harper

Boys 12 SinglesWHITE

Stanley Waters

Boys 10 SinglesWHITE

Lincoln Battle

Girls 18 SinglesWHITE

Ellie Halbauer

Girls 16 SinglesWHITE

Chloe Hamlin

Girls 14 SinglesWHITE

Lara Schneider

Girls 12 SinglesWHITE

Halle Futch

Girls 10 Singles

Peyton Philemon

Boys 18 Doubles

Spencer Brown

Jeffrey Dayton

Boys 16 Doubles

Thomas Jahn

Sam Kavarana

Boys 14 Doubles

Zachary Tapper

Zachary Theodossiou

Boys 12 Doubles

Nathanael Tiffany

Stanley Waters

Boys 10 doubles

Gabe Avram

Lincoln Battle

Girls 18 Doubles

Emma Navarro

Peyton Pesavento

Girls 16 Doubles

Maggie Cubitt

Elise Mills

Girls 14 Doubles

Katie Weber

Lara Schneider

Girls 12 Doubles

Halle Futch

Emma Wilkins

Girls 10 Doubles

Grace Baker

Peyton Philemon

Boys 11 Singles  Green Dot

Lukas Steffen

Boys 11 Doubles  Green Dot

Carson Baker

Garrett Brooker

Girls 11 Singles Green Dot

Maggie Gehrig

Girls 11 Doubles Green Dot

Rachel Alvis

Elena Berg

Boys 18 Singles RED

Spencer Brown

Boys 16 Singles RED

Thomas Jahn

Boys 14 Singles RED

Banks Evans

Boys 12 Singles RED

Brolin Dorsey

Boys 10 Singles RED

Gabe Avram

Girls 16 Singles RED

Madison Dillon

Girls 14 Singles RED

Robin Alston

Girls 12 Singles RED

Carri Hayes

Level 3

Montgomery, AL

February 28- March 1

Boys 18 Singles RED

Tyler Abbott

Boys 16 Singles RED

Cooper Long

Boys 10 Singles RED

Whitman Davis

Girls 10 Singles RED

Mae Mae Voltz

Boys 11 Singles Green Dot

Finley Hain

Girls 11 Singles Gree Dot

Anna Grimes

Boys 18 Singles BLUE

Amer Bedwan

Boys 16 Singles BLUE

Thomas Jahn

Level 3

Little Rock, AR

February 27- March 1

Boys 18 Singles RED

Christopher Wilkins

Boys 16 Singles RED

Princeton Carter

Boys 14 Singles RED

Daniel Trudell

Boys 12 Singles RED

Thomas Mars

Boys 10 Singles RED

Raleigh Morris

Girls 18 Singles RED

Tatum Rice

Girls 16 Singles RED

Thea Rice

Girls 14 Singles RED

Kennedi Carter

Girls 10 Singles RED

Emmory Simmons

Boys 18 Doubles

Andre Carro

Christian Schneiter

Boys 16 Doubles

Christopher Rios

Parker Stearns

Boys 14 doubles

Jackson Davis

Foster Rogers

Boys 12 Doubles

Thomas Mars

Harrison Cook

Boys 11 Doubles

William McMullan

Vignesh Saravanan

Boys 10 Doubles

Aidan Matthews

Rishab Saravanan

Girls 18 Doubles

Caroline Gibbens

Emily Ory

Girls 16 Doubles

Maddie McKee

Hunter Roper

Girls 14 Doubles

Taylor Frierson

Tiffani Nash

Girls 12 Doubles

Eleanor Coleman

Cydney Rogers

Girls 10 Doubles

Avery Sams

Emmory Sams

Boys 18 Singles WHITE

George Akmon

Boys 16 Singles WHITE

Frederick Danielson

Boys 14 Singles WHITE

Jackson Davis

Boys 12 Singles WHITE

Harrison Cook

Girls 16 Singles WHITE

Hunter Roper

Girls 14 Singles WHITE

Tiffani Nash

Level 4

Laurel, MS    

February 6-8

Boys 18 Singles

Murphy McCullough

Boys 16 Singles

Colin Lucius

Boys 14 Singles

Tripp Guglielmo

Boys 12 Singles

Ethan Lee

Boys 10 Singles

Matthew Laseter

Girls 18 Singles

Madison Artigues

Girls 16 Singles

India Wood

Girls 14 Singles

Elizabeth Standifer

Girls 12 Singles

Lydia Lee

Girls 10 Singles

Lucy Lee

Boys 18 Doubles

Hogan Harrington

Noah Rowell

Boys 16 Doubles

Jack Henry Hill

Parker Stearns

Boys 14 Doubles

Stephen Azar

Grayson Godbold

Boys 12 Doubles

Braden Hannig

Griffen Valiulis

Boys 10 Doubles

Alex Holder

Matthew Laseter

Girls 18 Doubles

Amanda Kilduff

Sylvia Vijoen

Girls 16 Doubles

Grace Anne Jones

Jessie Nabors

Girls 14 Doubles

Isabelle Nolan

Elizabeth Standifer

Girls 12 Doubles

Anna Hudson

Brooke Powers

Girls 10 Doubles

Grace Douglas

Madalyn Robinson

LEVEL 4

Lafayette, LA    

February 20-22

Boys 18 Singles 

Jeremy Braud

Boys 16 Singles 

Alexander Aucoin

Boys 14 Singles 

Brooks Giardina

Boys 12 Singles 

Charles Fremaux

Boys 12 Singles RR

Kieffer Schwartz

Boys 10 Singles

Kai Reinauer

Girls 18 Singles

Alyse Cormier

Girls 16 Singles 

Lily LaBiche

Girls 14 Singles 

Addison Blackmon

Girls 12 Singles 

Bailey Whitley

Girls 12 Singles RR

Sophia Lee

Girls 10 Singles

Caroline Pousson

Boys 18 Doubles

Jeremy Braud

George Fourmaux

Boys 16 Doubles

Trey Hamlin

Jack Steib

Boys 14 Doubles

Benjamin Koch

Matthew Rowe

Boys 10 Doubles

Kai Reinauer

Ben Reinauer

Girls 18 Doubles

Maggie Dabadie

Camille Fremaux

Girls 16 Doubles

Alyse Cormier

Lily LaBiche

Girls 14 Doubles

Elise Bourque

Zoe Broussard

Girls 12 Doubles

Mary Dabadie

Anne Scott Guuglielmo

 
 

Back

 


Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 
Newsletter Signup
USTA Shop
 
 
 
 
Close