tsts

email_us_left_rail_box_85x40 staff_directory_left_rail_box_85x40
contact_us_left_rail_box_85x40 top_jr_tournaments_left_rail_box_85x40
join_jr_team_left_rail_box_85x40 join_adult_team_left_rail_box_85x40
ntrp_tournaments_left_rail_box_85x40 age_level_tournaments_left_rail_box_85x40
search_in_tennislink
jr_tournaments_left_rail_box_85x40 jr_rankings_left_rail_box_85x40
find_jtt_left_rail_box_85x40 adult_rankings_left_rail_box_85x40
usta_league_left_rail_box_85x40 adult_tournaments_left_rail_box_85x40
 
facebook_60x47instagram_60x47_16twitter_60x47

tennislink_left_rail_180x65
 
TW_Logo_1019_180
 
USTAS_en_Espanol_18
 
 

Native Southern Tennis Players Rack up the ITA 2013 National Awards

May 24, 2013 08:56 AM
The Intercollegiate Tennis Association (ITA) recently announced the national award winners for NCAA Division I, Division II, Division III, as well as NAIA, and junior and community colleges for men’s and women’s tennis. Here is a list of the southern native women and men collegiate tennis players who received these awards, as well as Southern college coaches. 
 
NCAA Division I - Men's Award Winners
Wilson/ITA Coach of the Year
Carolina Region - Josh Goffi (University of South Carolina)
Ohio Valley Region - Sam Winterbotham (University of Tennessee)
Southern Region - Per Nilsson (Mississippi State University)
National Winner - Sam Winterbotham (University of Tennessee)
Assistant Coach of the Year
Carolina Region - Jonathan Stokke (Duke University)
Ohio Valley Region - Chris Woodruff (University of Tennessee)
Southern Region - Danny Bryan (LSU)
National Winner - Chris Woodruff (University of Tennessee)
Arthur Ashe Leadership & Sportsmanship Award
Ohio Valley Region - Ryan Lipman (Vanderbilt University, Nashville, Tenn.)
Senior Player of the Year
Atlantic Region – Jarmere Jenkins (University of Virginia, College Park, Ga.)
National Winner – Jarmere Jenkins (University of Virginia, College Park, Ga.)
Player to Watch
Southeast Region - Nathan Pasha (University of Georgia, Atlanta, Ga.)
Rookie of the Year
Atlantic Region - Mac Styslinger (University of Virginia, Birmingham, Ala.)
 
NCAA Division I - Women's Award Winners
 
Wilson/ITA Coach of the Year
Atlantic Region - Mark Guilbeau (University of Virginia)
Carolina Region - Nancy Harris (Clemson University)
Ohio Valley Region - Lee Taylor Walker (University of Memphis)
Southern Region - Jenny Mainz (University of Alabama)
National Winner - Jenny Mainz (University of Alabama)
Assistant Coach of the Year
Carolina Region - Sara Anundsen (University of North Carolina)
Ohio Valley Region - Mark Finnegan (University of Memphis)
Southern Region - Taylor Fogelman (Tulane University)
Arthur Ashe Leadership & Sportsmanship Award
Carolina Region - Christin Newman (College of Charleston, Greensboro, N.C.)
Senior of the Year
Ohio Valley Region - Courtney Collins (University of Memphis, Fulton, Miss.)
Player to Watch
Ohio Valley Region - Lauren Mira (Vanderbilt University, Baton Rouge, La.)
Rookie of the Year
Carolina Region - Whitney Kay (University of North Carolina, Alpharetta, Ga.)
 
NCAA Division II – Men’s Award Winners
Wilson/ITA Coach of the Year
Central Region – Craig Ward (Ouachita Baptist University)
Southeast Region – Brett Simpson (Lander University)
Assistant Coach of the Year
South Region – Roscoe Moonieyan (University of Alabama-Huntsville)
Southeast Region – Carlos Marques (Georgia College & State University)
Arthur Ashe Leadership & Sportsmanship Award
South Region – Noah Terry (Morehouse College, Atlanta, Ga.)
 
NCAA Division II – Women’s Award Winners
 
Wilson/ITA Coach of the Year
Southeast Region – Evan Isaacs (Columbus State University)
Assistant Coach of the Year
Atlantic Region – Adam Moneypenny (Chowan University)
Southeast Region – Iuliia Sherrod (Armstrong Atlantic State University)
 
NCAA Division III – Men’s Award Winners
Senior Player of the Year
Northeast Region – Richard Meyer (Williams College, New Orleans, La.)
Rookie of the Year
Northeast Region – Matthew Heinrich (Stevens Tech, Hendersonville, Tenn.)
National Winner – Matthew Heinrich (Stevens Tech, Hendersonville, Tenn.)
 
NCAA Division III – Women’s Award Winners
Senior Player of the Year
Atlantic South Region – Jordan Wylie (Emory University, Roswell, Ga.)
Player to Watch
Northeast Region – Kathleen Elkins (Williams College, Davidson, N.C.)
 
NAIA – Men’s Award Winners
Wilson/ITA Coach of the Year
South Region – Alan Green (Xavier University, Louisiana)
Assistant Coach of the Year
South Region – Ernesto Escamilla, Jr. (Bethel University)
 
NAIA – Women’s Award Winners
Wilson/ITA Coach of the Year
South Region – Alan Green (Xavier University, Louisiana)
National Winner – Alan Green (Xavier University, Louisiana)
Assistant Coach of the Year
South Region – John Davis (Brenau University)
National Winner – John Davis (Brenau University)
 
Junior and Community Colleges – Men’s Award Winners
Arthur Ashe Leadership & Sportsmanship Award
Region III – Harrison Warren (Meridian Community College, Starkville, Miss.)
Player to Watch
Region III – Kevin Millet (Meridian Community College, Brandon, Miss.)
 
Junior and Community Colleges – Women’s Award Winners
Arthur Ashe Leadership & Sportsmanship Award
Region III – Tara-Beth Hall (Meridian Community College, Dennis, Miss.)
National Winner – Tara-Beth Hall (Meridian Community College, Dennis, Miss.)
 

Back

 


Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 
Newsletter Signup
USTA Shop
 
 
 
 
Close