tsts

email_us_left_rail_box_85x40 staff_directory_left_rail_box_85x40
contact_us_left_rail_box_85x40 top_jr_tournaments_left_rail_box_85x40
join_jr_team_left_rail_box_85x40 join_adult_team_left_rail_box_85x40
ntrp_tournaments_left_rail_box_85x40 age_level_tournaments_left_rail_box_85x40
search_in_tennislink
jr_tournaments_left_rail_box_85x40 jr_rankings_left_rail_box_85x40
find_jtt_left_rail_box_85x40 adult_rankings_left_rail_box_85x40
usta_league_left_rail_box_85x40 adult_tournaments_left_rail_box_85x40
 
facebook_60x47instagram_60x47_16twitter_60x47

tennislink_left_rail_180x65
 
tenniswarehouse_180

body_helix_left_rail_180x65
 
tenis_para_todos_left_raill
YPP_left_raill
 

Awards Archive

USTA Awards

USTA Awards 101 Course


USTA Southern has a comprehensive awards program that annually recognizes excellence on and off the tennis court. Each year, award winners are honored at an awards presentation held during the USTA Southern Section Annual Meeting in January.

For complete description of award winners, click on the specific year:

2017  2016  2015  2014  2013  2012   2011   2010   2009   2008
 
Adult Tournament of the Year
1989 USTA League Southern Sectional Chmps. (SC)
1990 Bocage Senior Invitational (LA)
1991 St.Vincent's/Coca-Cola Men's Professional (AR)
1992 SportsCare Southern Sr. Hardcourt Chmps. (MS)
1993 Tennessee State Closed Tennis Championships (TN)
1994 Southern Senior Cup Team Championship (GA)
1995 Atlanta Senior Invitational (GA)
1996 Seabrook Island Senior Clay Court Tennis Tournament (SC)
1997 Pro Women's Satellite Tennis Tournament (SC)
1998 Tennessee St. Closed Adult Tennis Championships (TN)
1999 National Bank of Commerce MS Senior Invitational (MS)
2000 Atlanta Senior Invitational (GA)
2001 USA League Tennis Southern Sectional Championships (KY)
2002 Tennessee State Closed Adult Championships – Evens (TN)
2003 2003 USA League Tennis Southern Sectional Championships (SC)
2004 Choo Choo Classic Wheelchair Tournament (TN)
2005 8th Annual Michelob Light Tennis Classic (LA)
2006 75th Anniversary of the City of Asheville Open (NC)
2007 25th Annual Snow Hill/LCC Tennis Classic Tournament (NC)
2008 Louisiana Senior Mixed Doubles State Championships (LA)
2009 Pink Ribbon Tournament (MS)
2010 LATA Sunburn Open (SC)
2011 4th Annual Red Cross Greene County Tennis Classic (NC)
2012 2012 GTKA Kick-Off Classic (TN)
2013 Half Shell Oyster House Tournament; Gulfport, Miss.
2014 Tre’Day.com “Labor of Love” Charity Classic; Little Rock, Ark.
2015 Racquets & Ritas; Gulfport, Miss.
2016 Holiday Classic presented by Allstate Wally Burbage Agency; Daniel Island, S.C.
2017 Crawfish Cup; Baton Rouge, La.
 
Charity Tennis Event of the Year
1997 The American Cancer Society's Tennis for Life (KY)
1998 Charity Challenge of Champions (AR)
1999 Childwatch Tennis Classic (NC)
2000 Mercy Celebrity Classic (AR)
2001 TPC Sugarloaf Pro-Am (GA)
2002 Mercy Celebrity Classic (AR)
2003 Pfizer Tennis Classic (SC)
2004 Hammers & Racquets (TN)
2005 VolleyFest (GA)
2006 Charity Challenge of Champions (AR)
2007 25th Annual Cellular South Ole Miss-MS State Tennis and Golf Classic (MS)
2008 Marion Harris American Cancer Society Adult Classic (SC)
2009 Baton Rouge St. Jude Classic, Baton Rouge (LA)
 
Charles B. Morris, Jr. Service Award
1995 John Peddycord (NC)
1996 Newton Cox (AL)
1997 Jeanie Peabody (MS)
1998 Mildred Southern (NC)
1999 James T. Russell (SC)
2000 Jane Taylor (TN)
2001 Sharon Gault (MS)
2002 Peter Koury (MS)
2003 Randy Stephens (GA)
2004 Pat Devoto (GA)
2005 Lucy Garvin (SC)
2006 Barbara Brewer (SC)
2007 James "Bud" Spencer (SC)
2009 Vicki Everette (NC)
2009 Mac MacDougal (GA)
2010 Roy Barth (SC)
2011 Judy Utley (NC)
2012 Donna Bailey (GA)
2013 Rex Maynard; Belton, S.C.
2014 Helen Jeter, Greer, S.C.; John Liles, Shreveport, La.
2015 Mike McNulty; Lake Charles, La.
2016 Paul Pittman, Florence, S.C.
2017 TBD
 
Community Tennis Association of the Year
2014 Belton Tennis Association; Belton, S.C.
2015 Western Wake Tennis Association; Cary, N.C.
2016 Columbus Regional Tennis Association, Columbus, Ga.
2017 Charlotte Tennis Association; Charlotte, N.C.
 
DeWitt Redgrave III Junior Achievement
1988 Audra Keller (TN)
Matt McKelvain (AL)
1989 Elizabeth Huber (KY)
Woody Webb (NC)
1990 Meredith Chiles (TN), Kelly Pace (AL)
Chris Woodruff (TN)
1991 Joy Mitchell (GA)
Jeff Baker (GA)
1992 Greta Gibson (AR)
Eddie Jacques (AL)
1993 Jane Reid (GA)
Mitch Sprengelmeyer (SC)
1994 Cena Hackler (SC)
Blake McMeans (TN)
1995 Kathryn Dill (TN)
Tripp Phillips (NC)
1996 Brian Vahaly (GA)
Julie Ditty (KY)
1997 Brian Parrott (GA)
Jackie Trail (KY), Janet Bergman (SC)
1998 Ryan Haviland (SC)
Nivedita Jerath (GA)
1999 Robby Ginepri (GA)
Tanner Cochran (GA)
2000 Brian Baker (TN)
Douglas Wink (NC)
2001 Natalie Frazier (GA)
Matthew Lockin (GA)
2002 Brian Baker (TN)
Alexandra Hirsch (GA)
2003 Robert Cameron, Jr. (TN)
Melissa Mang (LA)
2004 Andy Orban (NC)
Catherine Newman (NC)
2005 Houston Barrick (TN)
Jamie Hampton (AL)
2006 William Guzick (SC)
Reka Zsilinszka (NC)
2007 Eric Quigley (KY)
Melanie Oudin (GA)
2008 Ryan Lipman (TN)
Whitney Kay (GA)
2009 Tennys Sandgren (TN)
Grace Min (GA)
2010 Maxx Lipman (TN)
Whitney Kay (GA)
2011 Mac Styslinger (AL)
Grace Min (GA)
2013 Will Showers; Norcross, Ga.
Kaitlyn Harris McCarthy, Cary, N.C.
2014 McClain Kessler; Calhoun, Ga.
Kenya Jones; Memphis, Tenn.
2015 Nick Stachowiak, Cary, N.C.
Makenna Jones, Greenville, S.C.
2016 Aleks Huryn; Alpharetta, Ga.
Emma Kurtz; Atlanta
2017 TBD
 
Educational Merit Award
1986 Jean Peabody (MS)
1987 Kathy Kim (NC)
1988 Henry Harris (MS)
1989 Rodney Young (GA)
1990 Skip Johnson (GA)
1991 Jamie Bell (MS)
1992 Betty Jones (TN)
1993 Eric Voges (TN)
1994 Ted Thomas (TN)
1995 Jo Ann Lee (SC)
1996 Mark Crisswell (AL)
1997 Mary Hatfield (GA)
1998 Donald Clark (NC)
1999 Jack Mitchell (TN)
2000 George Provost (TN)
2001 Gary Bourgeois (MS)
2002 Yona Bar-Zeev (NC)
2003 Robert Brenes (NC)
2004 Hope Carter (MS)
2005 Shannon Thomson (KY)
2006 Jason Zoladz (NC)
2007 Elana Engleman,(LA)
2008 A’s & Aces (LA)
2009 Paul M. Pautsch (AR)
2010 Phyllis Greene (GA)
2011 Sam Kennedy (GA)
2012 Kirsite Marx, Adaptive Tennis Association of North Carolina (NC)
2013 Gerald Davis, Sr.; New Orleans
2014 Paula Bruchhaus; Lake Charles, La.
2015 David Schumacher; A’s and Aces; New Orleans
2016 Shelby Rhyne, Madison, N.C.
2017 Tammy Van Cleef; Mooresville, N.C.
 
Gerrie Rothwell Award
1989 Garnet Aitchison (SC)
1990 Scotty Marcus (LA)
1991 Sharon Gault (MS), Cindy Miller (KY)
1992 Donna Beneux (AR)
1993 Karl Keesecker (TN)
1994 Judi Miller (KY)
1995 Judy Utley (NC)
1996 Mary Jane Bradley (GA)
1997 Lisa Barry (GA)
1998 Newton Cox (AL)
1999 Mary Hatfield (GA)
2000 Helen Jeter (SC)
2001 James "Bud" Spencer (SC)
2002 Debbie Swindoll (MS)
2003 Phil Meador (SC)
2004 Donna Bailey (GA)
2005 Bonnie Vandegrift (NC)
2006 Dodie Hanchett (SC)
2007 Bee Stewart (MS)
2008 Jerry Groce (KY)
2009 Kathy Hinrichs (LA)
2010 B.J. Johnson (LA)
2011 Sue-Anne Stuntz (LA)
2012 Cookie Guarini (NC)
2013 Helen Martin; Columbus, Ga.
2014 Judy Anderson; Georgetown, Ky.
2015 Cheryl Thompson; Knoxville, Tenn.
2016 Nan Smith, Columbia, S.C.
2017 Cookie Guarini; Greensboro, N.C.
 
Jacobs Bowl 
1985 Chuck Evert (GA)
1986 Madlyn Boustany (LA)
1987 Steve Duffel (AR)
1988 Monroe Carell, Jr. (TN)
1989 In Memory Of DeWitt Redgrave III (GA)
1990 Bill Lufler (FL)
1991 Stanley Ford (TN), Reese Patterson (TN)
1992 Don Varga (KY)
1993 Tom Fink (LA)
1994 Jim Russell (SC)
1995 Gordon Smith (GA)
1996 Herman Enochs, Jr. (NC)
1997 Sharon Gault (MS)
1998 Lucy Garvin (SC)
1999 Harold Southern (NC)
2000 Randy Stephens (GA)
2001 Judge Mickey McNulty (LA)
2002 Barbara Brewer (SC)
2003 Mary Lou Hambrick (KY)
2004 Judi Miller (KY)
2005 Paula Hale (NC)
2006 Jeff Gray (AL)
2007 Peter Koury (MS)
2008 Judy Utley (NC)
2009 Helen Jeter (SC)
2010 Rex Maynard (SC)
2011 Cheri Grosvenor (GA)
2012 Mike McNulty (LA)
2013 Pat Devoto; Decatur, Ga.
2014 Bud Spencer; Mt. Pleasant, S.C.
2015 Roy Barth; Charleston, S.C.
2016 Mary Hatfield, McDonough, Ga.
2017 TBD
 
Jim Russell Junior Tournament of the Year
1990 Palmetto Junior Championships (SC)
1991 USF&G Sugar Bowl Tennis Classic (LA)
1992 South Carolina State Closed Jr. Championships (SC)
1993 LA State Closed Jr. Qualifying Tournament (LA)
1994 Tobacco Festival Junior Tournament (SC)
           USF&G Sugar Bowl Tennis Classic (LA)
1995 LTA Junior Qualifying (LA)
1996 Southern Boys' and Girls' 18 Closed
1997 USTA Nat'l Boys' and Girls' Intersectional Team (LA)
1998 USTA Boys' 12s Clay Court Championships (NC)
1999 MS Junior Qualifying Closed Championship (MS)
2000 Boy’s/Girl’s14 USTA National Open Championships (AR)
2001 Boy’s/Girl’s14 USTA National Open Championships (AL)
2002 Bullfrog/USTA Southern Section Designated (MS)
2003 Coca-Cola Thornblade Junior Tennis Classic (SC)
2004 North Ridge Jr. Open (NC)
2005 USTA Boys’ 12s National Hard Court Championships (AR)
2006 Peach State Junior Tennis Classic (GA)
2007 USTA Southern Designated Bullfrog (AL)
2008 Wachovia Palmetto Championships (SC)
2009 Georgia Junior Qualifying Championships (GA)
2010 Olde Forest Junior Open (NC)
2011 USTA Boys/Girls Intersectional 16s Tournament (LA)
2012 BNA Park Bash Jr. Tournament (MS)
2013 Pat Galvin Memorial Junior Open; Pass Christian, Miss.
2014 Southern 16s Closed Championships; Little Rock, Ark.
2015 Deco-Turf High School Invitational; Chattanooga, Tenn.

2016 Chick-fil-A of Anderson Palmetto Championships,
Belton, S.C.
2017 TN State Jr. Qualifying Championships 16U-18U; Chattanooga, Tenn.
 
Junior Team Tennis Coordinator of the Year
2007 Deby Caldwell (GA)
2008 Michelle Hazelton (GA)
2009 Lisa Bowen (GA)
2010 Julie Dick (KY)
2011 Angie DeLeon (MS)
2012 Ashlyn Cousins (SC)
2013 Leslie Jackson; Fort Smith, Ark.
2014 Cathy Baldwin; Durham, N.C.
2015 Laura Huss; Memphis, Tenn.

2016 Deby Caldwell, Columbus, Ga.
2017 Michele Lee; Lake Norman, N.C.
 
Local League Coordinator of the Year
1999 Pam Eifling (Delta, MS)
2000 Harriet Hewitt (Myrtle Beach, SC)
2001 Deanna Garretson (Mountain Home, AR)
2002 Betty Byars (Gulf Coast, MS)
2003 Tammy Brown (Durham, NC)
2004 Martha Watkins (East Central, MS)
2005 Emily Baker, (Tuscaloosa, AL)
2006 Kyle Christensen, (Chattanooga, TN)
2007 Burt Fowles (Columbia, SC)
2008 Ruth Anne Bendall (AL)
2009 Chris Walling (GA)
2010 Paul Fultz (TN)
2011 Deb Wells (GA)
2012 Susie Honeycutt (SC)
2013 Leanne Summers; Brookhaven, Miss.
2014 Maegan Kulich; Atlanta
2015 Iris Ham, Lake Norman, N.C.

2016 Lucy Anderson & Barbara Leisey, Grovetown, Ga.
2017 Tanya Capeling; Brentwood, Tenn.
 
Mac MacDougal Tennis Official of the Year
1985 William B. Cashion (NC)
1986 Sandy Schwan (AR)
1987 Mont Graham (NC)
1988 Allan Smith (GA)
1989 Bunny Williams (SC)
1990 Rebel Good (NC)
1991 Margaret Colchin (TN)
1992 Peppy Williams (GA)
1993 Ruth Osborne (KY)
1994 Carey Washington (SC)
1995 John Ard (AL)
1996 Missy Malool (SC)
1997 Jim Baughman (KY)
1998 Bruce Whyte (GA)
1999 Kurt Wassen (SC)
2000 William "Beau" Holton (LA)
2001 Richard Rogers (TN)
2002 Kristi Smith (AL)
2003 Terry Bailey (AL)
2004 Carey Washington (SC)
2005 Dan Weinberg (GA)
2006 Dale Williamson (MS)
2007 James Davis (AL)
2008 Judi Bigg (KY)
2009 Linda Duke (AR)
2010 Lee France (MS)
2011 Al Marshall (SC)
2012 Pete Mitchell (MS)
2013 Bob Keivit; Columbia, S.C.
2014 Adam Dalton; Warner Robbins, Ga.
2015 Isabelle Snyder; Knoxville, Tenn.

2016 Narayan Anand, Johnson City, Tenn.
2017 Carla Bragenberg; Memphis, Tenn.
Marc Kaplan Media Excellence Award
1994 Bocook Outdoor Media (SC)
1995 The Northside Sun (MS)
1996 Jimmy Hyams, Knoxville News Sentinel (TN)
1997 Todd Holcomb, Atlanta Journal (GA)
1998 Dan Foster, Starkville News (MS)
1999 Neal Peterson, Sun News (SC)
2000 Luke Jensen (GA)
2001 Jeff Batten, Batten Communications (GA)
2002 Jim O’Hara, Rome News Tribune (GA)
2003 James Beck, Charleston Post & Courier (SC)
2004 The Commercial Dispatch (MS)
2005 Randy Young, Chapel Hill News (NC)
2006 Marc Kaplan, USTA Southern Section (GA)
2007 Robin Bateman, RSI (GA)
2008 William "Bubba" Bussey (AL)
2009 Larry Simpson, The Times-Picayune (LA)
2010 Mike Saia, Family Circle Tennis Center (SC)
2011 Robin Bateman (GA)
2012 Sam Crenshaw (GA)
2013 Rick Limpert; Woodstock, Ga.
2014 Ann Green, The Greenville News; Simpsonville, S.C.
2015 Jay Spivey, Winston-Salem Journal; Winston-Salem, N.C.
2016 Cindy Dreikosen, Social & Digital Media, Cary, N.C.
2017 Owen Hassell; StarNews; Wilmington, N.C.
 
Marilyn Sherman Spirit Award
2008 Mary Lloyd Barbara (NC)
2009 Mark Sari (SC)
2010 Mary Goins (SC)
2011 Steve Zalinski (SC)
2012 Marty Engle (LA)
2013 Susan Flanagan; Wake Forest, N.C.
2014 Laura Weygandt; Cary, N.C.
2015 Cheryl Thompson; Knoxville, Tenn.

2016 Billie Fitzsimons, Wilmington, N.C.
2017 Lenny Simpson; Wilmington, N.C.
 
Member Organization of the Year
1985 Palmetto Tennis Foundation (SC)
1986 Baton Rouge Women's Tennis Association (LA)
1987 Hilton Head Island Beach & Tennis (SC)
1988 Racquet Club of Memphis (TN)
1989 Bridges Tennis Center (MS)
1990 Chattanooga Tennis Association (TN)
1991 Coosa Valley Tennis Association (GA)
1992 Winston-Salem Tennis, Inc. (NC)
1993 Wilson Tennis Foundation (NC)
1994 Bridges Tennis Center (MS)
1995 Magnolia Tennis Club (MS)
1996 Macon Tennis Association (GA)
1997 Tyson Family Center (TN)
1998 Cardinal Racquet Club (SC)
1999 The Greene Country Tennis Association (NC)
2000 Louisville Tennis Club (KY)
2001 Columbus Regional Tennis Association-CORTA (GA)
2002 Greater Baton Rouge Community Tennis Assoc. (LA)
2003 Macon Tennis Association (GA)
2004 Huntsville Area Tennis Association (AL)
2005 Greater Wilmington Tennis Association (NC)
2006 USTA Atlanta (GA)
2007 Raleigh Tennis Association (NC)
2008 Chapel Hill Tennis Club (NC)
2009 Western Arkansas Tennis Association (AR)
2010 Olde Providence Racquet Club (NC)
2011 Lake Charles Racquet Club (LA)
2012 USTA Atlanta (GA)
2013 Cayce Tennis & Fitness Center; Cayce, S.C.
2014 Dr. Eddie Floyd Florence Tennis Center; Florence, S.C.
2015 BREC; Baton Rouge, La.

2016 Bayou Bluff Tennis Club, Gulfport, Miss.
2017 Tuscaloosa Tennis Association; Tuscaloosa, Ala.
 
Mickey McNulty Family of the Year
1985 The Spivey Gault Family (MS)
1986 The Mike McCarthy Family (GA)
1987 The Jim Campbell Family (AR)
1988 The John Peddycord Family (NC)
1989 The Jerry Baskin Family (GA)
1990 The Stanley Cocke Family (NC)
1991 The Joe Abendroth Family (LA)
1992 The Tom Brewer Family (AR)
1993 The Phil Hambrick Family (KY)
1994 The George Floyd Family (GA)
1995 The Mark Shoptaugh, Sr. Family (LA)
1996 The H. David Buttorff Family (GA)
1997 The Bill Bryan Family (LA)
1998 The Larry Cornett Family (AR)
1999 The Jackie Jenkins, Sr. Family (GA)
2000 The Pete Mitchell Family (MS)
2001 The Randy Jackson Family (AR)
2002 The Robert Skinner Family (AR)
2003 The Bill Schermerhorn Family (NC)
2004 The Birlette Jelks Family (MS)
2005 The Burt Fowles Family (SC)
2006 The Roy Barth Family (SC)
2007 The David Kimball Family (LA)
2008 The Larry Kline Family (KY)
2009 The Carter & Bernadette Boyd Family (LA)
2010 The John P. Illges Family (GA)
2011 The Cee Jai & Khali Jones Family (GA)
2012 The Susan and Phil Morris Family (MS)
2013 The Chris & Chandy Lee Family; Brandon, Miss.
2014 The Craig & Traci Courville Family; Columbus, Ga.
2015 The John & Lisa Scalise Family; Port Allen, La.

2016 The Myra Mathes O'Dell & W.T. Mathes Family, Kingsport, Tenn.
2017 The Andrew & Cindy Giannelli Family; Moncks Corner, S.C.
 
NJTL Chapter of the Year
1992 NJTL Chapter of Natchez (MS)
1993 NJTL Chapter of Atlanta (GA)
1994 NJTL Chapter of Greenville (SC)
1995 NJTL Chapter of Nashville (TN)
1996 NJTL Chapter of Raleigh (NC)
1997 NJTL Chapter of Briston (TN)
1998 NJTL of Atlanta ACE Program (GA)
1999 NJTL - Durham Junior Tennis League (NC)
2000 USTA/NJTL Charleston, SC Chapter (SC)
2001 USTA/NJTL Jackson, MS Chapter (MS)
2002 The MACH Academy, Inc. NJTL Chapter (GA)
2003 Charlotte USA Tennis NJTL Multicultural Program (NC)
2004 Middle GA NJTL Chapter (GA)
2005 South Atlanta Tennis Association (GA)
2006 MACH Academy (GA)
2007 Birmingham Tennis Association LETT Program (AL)
2008 MACH Academy (GA)
2009 James Lewis Tennis Scholarship Foundation, Inc. (AL)
2010 Atlanta Youth Tennis Foundation (GA)
2011 Savannah Area Tennis Association (GA)
2012 MACH Academy (GA)
2013 St. George Youth Sports League, St. George, S.C.
2014 Lowcountry Youth Tennis Association; Isle of Palms, S.C.
2015 A's and Aces; New Orleans, La.

2016 CORTA TennisWorks in the Parks, Columbus, Ga.
2017 MACH Academy, Inc.; Martinez, Ga.
 
No-Cut Coach Starfish Award
2014 Bernie McGuire; Columbia, S.C.
2015 Paul Seegraves; Piggott, Ark.

2016 Robert “Bob” Brown, Townsend, Ga.
2017 John Herring; Lexington, Ky.
 
Ozaki/Hastings Junior Sportsmanship Award
2005 Davey Sandgren (TN)
2006 Houston Barrick (TN)
2007 Keri Wong (MS)
2008 Kate Fuller (GA)
2009 Caroline Price (GA)
2010 Molly O'Koniewski (SC)
2011 Casey and Whitney Kay (GA)
2012 Frances Altick (LA)
2013 Kennan Johnson; Baton Rouge, La.
2014 Amy Yang; Alpharetta, Ga.
2015 Alex Phillips, Peachtree City, Ga.
2016 Chloe Beck, Watkinsville, Ga.
 

President's Recognition Award
2014 Paula Hale; Raleigh, N.C.
2015 Paul Pittman; Florence, S.C.
2016 Eleanora Mauritson, Fairhope, Ala.
2017 TBD

Slew Hester Male and Female Players of the Year
2001 Hugh Thomson (GA)
Janel McGinley (GA)
2002 Bill Weathers (NC)
Betsy McColl (SC)
2003 Dave Carey (NC)
Brenda Carter (SC)
2004 Fred Robinson (NC)
Diane Fishburne (SC)
2005 Oliver Scott (GA)
Renata Marcinkowska (SC)
2006 Richard Lawson (AL)
Jeanette Weiland (SC)
2007 Henry Baughman (KY)
Irene Shepard (GA)
2008 Tom Smith (GA)
Fran Chandler (TN)
2009 Gordon Hammes (NC)
Mariana Hollman (NC)
2010 Joe Roberts (SC)
Burnett Herrick (NC)
2011 Scott Shepherd (AL)
Brenda Carter (SC)
2012 Marvin Pearson (MS)
Phyllis Taylor (TN)
2013 Lester Sack; New Orleans
Diane Barker; Daniel Island, S.C. 
2014 Neil Hurlbut; Big Canoe, Ga.
Ann Hunt; Hilton Head Island, S.C.
2015 Burnette Herrick; Tarboro, N.C.
Hugh Thomson; Norcross, Ga.
2016 Lester Sack; New Orleans
Brenda Carter; Charleston, S.C.
2017 
Maxime Buyckx; Marietta, Ga.
Wendy McColskey; Durham, N.C.;
 
Southern Tennis Professional of the Year
2000 Gary Agardy (SC)
2001 Jim Hinson (SC)
2002 Richard Verzaal (LA)
2003 Steve Pennington (MS)
2004 David Kimball (LA)
2005 Ken Adams (TN)
2006 Brett Schwartz (LA)
2007 Craig Jones (GA)
2008 Julio Godreau (MS)
2009 Bobby Walker (LA)
2010 Shane Wells (NC)
2011 Bo Bowman (MS) 
2012 Gary Jones (AR)
2013 Dan Beedle; Shreveport, La.
2014 Carlos Lozano, Topspin Racquet & Swim Club; Lexington, S.C.
2015 David Poole; Bristol, Tenn.

2016 Jonathan Barth, Charleston, S.C.
2017 Lamar Scott; Atlanta, Ga.
 
Special Tennis Event of the Year
1992 Arkansas Tennis Patrons Foundation Inv. (AR)
1993 18th Annual Delta Invitational (MS)
1994 St. Michael's Special School Tournament (LA)
1995 Knoxville Tennis Carnival (TN)
1996 Tennis Auction Ball (NC), Interclub City Wide (LA)
1997 Southern Adult Wheelchair "Cajon Classic" Tennis Tournament (LA)
1998 League Atlanta Extravaganza (GA)
1999 Game-Set-Match Wheelchair Tennis Exhibition (TN)
2000 Grand Opening of the Westgate Tennis Center (AL)
2001 CTA Free for All (LA)
2002 Community Tennis Events Associated w/Federation Cup Competition (NC)
2003 NCAA YES Clinic (NC)
2004 Michelob Ultra Ultimate Tennis Party (GA)
2005 Racquets for Kids Hispanic Tennis Carnival (NC)
2006 Love that Art (KY)
2007 Get all Fired up to Take a Cop to Court (GA)
2008 "Serving Up Aces" Exhibition & Block Party (GA)
2009 Harrison/Hancock Community Tennis Association Quickstart Tennis Event (MS)
2010 St. Vincent Auxilary Tour de Paul (AR)
2011 Racquets for Ronald (MS)
2012 Winston-Salem Open (NC)
2013 CORTA 8 and Under Summer Slam; Columbus, Ga.
2014 Ali’s Cup; Memphis, Tenn.
2015 Serving for Eddie; Shreveport, La.

2016 Visually Impaired Preschool Services, VIPS Tennis Ball & Tournament, Louisville, Ky.
2017 Paws at the Net, Benefiting CARE for Animals; Little Rock, Ark.
 
Team Tennis Event of the Year
1998 BMW/STA Mixed Doubles GA Championships (GA)
1999 USA League Tennis District League Championships (SC)
2000 USA League Tennis Mixed Doubles Championships (GA)
2001 USA League Tennis GA State Championships (GA)
2002 Southern Combo Doubles NC State Championships (NC)
2003 NJTL/CIS After School Program (GA)
2004 2004 USA League Tennis Senior Mixed Doubles State Championships (MS)
2005 "Fun, Friends and Fitness" (LA)
2006 Baton Rouge St. Jude Classic (LA)
2007 2007 Alabama BMW Combo Doubles Championship (AL)
2008 USTA South Carolina Super Senior Doubles League State Championships (SC)
2009 USTA South Carolina Jr. Team Tennis State Championships (SC)
2010 USTA Southern Jr. Team Tennis Sectional Championships (AL)
2011 USTA Mississippi Jr. Team Tennis State Championships (MS)
2012 Hall of Fame Classic (SC)
2013 WATA Team Championships Raising Awareness for Ovarian Cancer; Ft. Smith, Ark.
2014 USTA NC 40 & Over Adult League State Championships; Sherrills Ford, N.C.
2015 North Carolina Jr. Team Tennis Championships; Mooresville, N.C.

2016 Carolina Cup, Elon, N.C.
2017 ServeAces! Bar League; Cornelius, N.C.
 
T.N. Touchstone Jr. Memorial Trophy
1985 Charles B. Morris (NC)
1986 George R. Pendley (GA)
1987 Colonel Nick Powell (VA)
1988 Carolyn Henry (MS)
1989 Dr. Paul DeCamp (LA)
1990 Peter Koury (MS)
1991 Jack Mills (SC)
1992 John Callen (GA)
1993 Jeanie Peabody (MS)
1994 Jane Taylor (TN)
 
Tennis On Campus Club of the Year
2009 University of South Carolina (SC)
2010 University of Tennessee (TN)
2011 University of South Carolina (SC)
2012 Louisiana State University (LA)
2013 University of North Carolina-Chapel Hill; Chapel Hill, N.C.
2014 University of Tennessee; Knoxville, Tenn.
2015 Vanderbilt University; Nashville, Tenn.

2016 University of Alabama; Tuscaloosa, Ala.
2017 University of Tennessee at Chattanooga; Chattanooga, Tenn.
 
Tennis On Campus Leader of the Year
2009 Alex Tuna (NC)
2010 Melissa Argo, University of North Carolina at Charlotte (NC)
2011 John Valgoi, Vanderbilt University
2012 Stephanie Dudzinski, Duke University (NC)
2013 Kyle Ann Christian, College of Charleston; Charleston, S.C.
2014 Zach Errickson, University of South Carolina; Columbia, S.C
2015 Jennifer Anderson, Clemson University; Clemson, S.C.

2016 Shelby Akin, University of Alabama’s Crimson Club Tennis Team, Tuscaloosa, Ala.
2017 Luke Mixon, Clemson University; Clemson, S.C.
 
Wheelchair Excellence Award
2014 Conner Stroud; Rutherfordton, N.C.
2015 PTR $18,000 Wheelchair Championships; Hilton Head Island, S.C.

2016 Charles “Buddy” Mays, Meansville, Ga.
2017 Meg Peavy; Louisville, Ky.
 
Wheelchair Player of the Year
2003 David Hartsek (KY)
2004 Karin Korb (GA)
2005 Harriet Enzor (NC)
2006 Harlon Matthews (GA)
2007 Kevin Green (TN)
2008 Mackenzie Soldan (KY)
2009 Johnny McGinn (MS)
2010 Bob Masella (SC)
2011 Barry Leavell (GA)
2012 Stacey Rice (GA)
2013 David Williams; Sugar Hill, Ga.
 
Wheelchair Tournament of the Year
2003 Bluegrass Wheelchair Tennis Championships (KY)
2004 PTR/ROHO 15,000 Wheelchair Championships (SC)
2005 Spring Southern Adult/Junior Wheelchair "Cajun Classic"(LA)
2006 Music City Classic (TN)
2007 Collegiate Wheelchair National Championships (KY)
2008 22nd Annual Atlanta Open Wheelchair Championships (GA)
2009 PTR/ROHO 14,000 Wheelchair Tennis Championship (SC)
2010 The Geranium Festival (GA)
2011 Cajun Classic USTA Southern Wheelchair Championships (LA)
2012 Walton Foundation Wheelchair Tennis Championships (GA)
2013 Atlanta Open Wheelchair Tennis Championships; Atlanta
 


 
Newsletter Signup
USTA Shop
 
 
 
 
Close